Augsts vērtējums kā dzīvesveids

Skaistumkopšanas profesionālā skola BEAUTY SCHOOL

trubka orig (+371) 67-288-246, (+371) 26-556-816

facebook instagram

Ilona AnsoneViņu pazīst tālu aiz Latvijas robežām, arī pie mums viņa ir populāra – katrs, kuram skaistumkopšanas nozare ir tuva, pazīst Ilonu Ansoni. SPA, Wellness ir viņas lauciņš, kurā viņa ir augstas klases spēlētāja: starptautiskās prēmijas Perfect SPA žūrijas locekle, Baltijas SPA asociācijas valdes locekle, starptautiskā tūrisma nozares eksperte, nesen kļuvusi par Latvijas profesionālās skolas Beauty School īpašnieci. Pēdējos 3 gadus Ilona ir veltījusi šīs prestižās mācību iestādes attīstībai.

- Jūsu ieguldījums SPA un Wellness nozarē ir augstu novērtēts ne tikai mūsu valstī, šajā nozarē jūs esat starptautiska līmeņa eksperts. Taču šodien jūsu intereses atrodas izglītības sfērā, skola gatavo kosmētiķus un SPA speciālistus visai Eiropai. Kas ir prioritāte pašlaik?

- Man dārgs ir viss, kas nonāk manās interesēs. Es turpinu savu starptautisko darbošanos, taču izglītība, darbaspēka sagatavošana gan vietējam, gan ārvalstu tirgum, pēdējā laikā manos plānos ieņēma vadošo lomu un tas ir vainagojies ar panākumiem – mūsu skola ir saņēmusi akreditāciju ar lieliskiem vērtējumiem nākamajiem 6 gadiem.

Tas ir mans jaunais uzdevums, kuru es risinu un vēlos saņemt ļoti labus rezultātus. Jo īpaši tāpēc, ka neesmu svešs cilvēks – esmu starptautisks eksperts skaistumkopšanas, SPA un Wellness nozarē, esmu darba devēja pozīcijā un saprotu, kādas prasības šodien ir aktuālas attiecībā uz personālu.

Lai attīstītu izglītības virzienu, pirmkārt, jāņem vērā fakts, ka mūsu valstij viss saliekas diezgan optimistiski – mēs gatavojam cienīgus speciālistus, daudzi no viņiem ir atraduši savu vietu savā valstī, bet daļa ir kļuvuši pieprasīti ārpus valsts robežām. Otrkārt, Wellness kļūst par vienu no vadošajām un dinamiski augošajām tendencēm pasaules veselīga dzīvesveida un aktīvas ilgmūžības koncepcijā.

Ko tas nozīmē? Wellness kā filozofija sniedz cilvēkam pavisam jaunas sajūtas par sevi, garantē labsajūtu, dzīves kvalitāti neatkarīgi no vecuma, izskata un citām lietām. Wellness kā tehnoloģija - ar visu savu ideju, metožu un rīku kopumu SPA ir izšķiroša loma izvirzītā mērķa sasniegšanā. Saistībā ar šo rodas jautājums – kādam jābūt speciālistam, lai spētu nodrošināt tik augstas prasības?

- Acīmredzot, atbilstoša līmeņa… Jūs veicat savas skolas programmā kādas izmaiņas, izvirzāt jaunas prasības mācībspēkiem? Vai jūsu skola atbilst starptautiskiem standartiem?

-  Prasības pasniedzējiem izvirām ne tikai mēs, bet primāri tā ir Izglītības un Zinātnes ministrija un Veselības ministrija, savukārt, prasības absolventiem izvirza darba tirgus un patērētājs. Beauty School ir vidējā profesionālā izglītības iestāde, kurā izsniedz valsts parauga diplomus. Kā arī skola atbilst visiem starptautiskiem standartiem un absolventi saņem starptautisko ITEC sertifikātu, kas dod iespēju strādāt 42 pasaules valstīs.

Taču ir viens jautājums, kuru vēlētos atrisināt valsts likumdošanas līmenī. Mēs apmācam augstas klases speciālistus. Saņemot diplomu specialitātē „Kosmētiķis” – šī ir viena no mūsu programmām – absolvents saņem arī sertifikātu „Ārstniecības persona”, kas palielina mūsu speciālistu statusu un autoritāti. Šis ir valdības nopelns – citās valstīs ar šādu izglītību nevar saņemt šādu sertifikātu. Taču būtu pareizi, ja likums atļautu kārtot valsts eksāmenu ne tikai latviešu valodā, bet arī angļu un citās valodās.

- Ko tas mainīs, it īpaši pašiem studentiem? Viņi jau saņem Eiropas līmenī atzītu diplomu un ir brīvi savā izvēlē.

-  Ja valdība nāks mums pretī un angļu valoda kļūs par otru valodu valsts eksāmenos – mums pavērsies milzīgi horizonti! Pašlaik šāda iespēja ir tikai augstskolām, taču gribētos, ka arī vidējā profesionālā līmeņa mācību iestādēm būtu tādas tiesības.

Mēs attīstītu mācību tūrismu, ienestu valstī papildus nodokļus. Divu gadu laikā ārzemju studenti, dzīvojot Latvijā, ienestu mūsu ekonomikā diezgan lielu ieguldījumu. Tas ir, absolventam ar mūsu dokumentu paku angļu valodā būtu  priekšrocības un ievērojami augstāks status gan ārzemēs, gan savā valstī. Latvija jau ir kļuvusi par piesaistes vietu, un var kļūt par augstas klases speciālistu sagatavošanas centru. Lai to sasniegtu, mums nepieciešamas izmaiņas likumā.

- Vai skola priekš jums ir tikai vēl viens projekts? Vai arī jums nepatīk vienveidība, jūs vilina viss jaunais, nezināmais?

- Man nav interesanti attīstīt skolu, skatoties uz to tikai kā komerciālu projektu. Man ir piepildīta dzīve, tajā ir daudz dažādi projekti, taču esmu sapratusi galveno: ja man ir nepieciešams kaut ko pacelt, man ir jākļūst par nozares daļu, un vēlams noderīgu daļu no tā, ko daru.

Mana darba specifikas stiprināšanai es daudz ceļoju, nododu ekspluatācijā dažādus objektus, vadu auditus un aizņemu vienu no pirmajām rindām rangu tabulā. Tas viss tiek darīts, lai ieviestu mūsu skolā labākās idejas, lai tās strādā mums. Man ir vienlīdz svarīgi piedalīties Latvijas Darba devēju konfederācijas vai NEP sēdēs, kā arī Eiropas struktūrās, kas izstrādā profesiju standartus un mācību programmu standartus mūsu industrijā. Pasaulē ir ļoti daudz mums līdzīgu mācību iestāžu un es redzu, ka mans uzdevums ir panākt lai mūsu skola visu šo skolu reitingā aizņem augstāko līniju.

- Vērojot dinamiku un tempus ar kādiem attīstās industrija kopumā, neviļus nāk prātā populārais teiciens no Luisa Kerola „Alise Brīnumzemē”: Ir jāskrien ko kājas nes, lai tikai paliktu uz vietas, un lai kaut kur nokļūtu, ir jāskrien kā minimums divas reizes ātrāk”.

- Ļoti precīzi teikts. Vai pirms gadiem desmit mēs spējām iedomāties, cik lielu soli spers tehnoloģijas, ka nebūs vairs skaidras robežas starp SPA centriem, skaistumkopšanas saloniem, fitnesa klubiem, veselības centriem? Šodien viens pārtop otrā, veidojot vienotu veselumu.

Vai domājām, ka būs tik daudz jaunu izstrādņu kosmetoloģijā, ka lielu popularitāti gūs dažāda veida invazīvās un aparātu metodes? Visur ir tādas transformācijas, ka nepieciešams ļoti ātri domāt, lai visu aptvertu un saprastu. Šādos tempos nedrīkst ļaut sev putroties. Pašlaik es vēl nodarbojos ar tradicionālajām anti-age programmām, lai gan jau saprotu, ka tās ir tikai vektori kopējā lielajā virzienā, kas saistīta ar cilvēka aktīvo ilgmūžību.

- Kādas mācību programmas šodien piedāvā Beauty School un vai tiek izstrādātas jaunas programmas skolas turpmākai attīstībai?

- Mēs mācam šādus speciālistus: kosmētiķis, SPA speciālists, SPA administrators, SPA viesnīcas administrators un jau uzsākam jaunu programmu – komplementārais terapeits. Šodienas klients ir pārlieku zinošs, viņš internetā ir detalizēti izmācījies dietoloģiju, pārzina uztura bagātinātājus, pārzina biohakingu utml. Viņam nav viegli tikt galā ar šādu informācijas daudzumu, kādam tas ir jāizfiltrē.

Pēc kursa „Komplementārais terapeits” speciālists saņem ITEC sertifikātu, kas dod viņam iespēju sniegt kompetentas, atbilstošas rekomendācijas. Komplementārais terapeits neārstē, taču nozīmē klientu pie viena vai otra speciālista, kurš risina vienu vai otru problēmu. Šis speciālists ir cilvēks, kurš orientējas pašos aktuālākajos jautājumos, kas saistīti ar dzīves optimizāciju un tās kvalitātes uzlabošanu.

Jāatzīst, ka ir gadījumi, kad speciālisti veic manipulācijas, kuras veikt drīkst tikai ārsts. Šī ir problēma ne tikai mūsu valstī. Jā, atbildība ir tiem, kas pārkāpj likumu, tā ir viņu izvēle. Taču no otras puses – kāpēc darba devējs atļauj nekvalificētam darbiniekam veikt darbu, kuram nepieciešama īpaša kvalifikācija? Cilvēks ir iztērējis laiku un līdzekļus savai izglītībai, bet nav ieguvis iespēju realizēt sevi – tas nav godīgi. Tikko sagatavotiem speciālistiem ir jābūt pieprasītiem.

- Ņemot vērā jūsu lielo pieredzi, ko jūs novēlētu studentiem, topošajiem speciālistiem? No kādām kļūdām pasargātu viņus?

- Daudzi steidzas uzreiz pēc skolas beigšanas uzsākt savu biznesu. Es uzskatu, ka ir nepieciešams vismaz dažus gadus pastrādāt pie konveijera, visam iziet cauri un visu pamēģināt. Kas ir jūsu pirmā biznesa pirmie klienti?

Draugi, paziņas, radinieki. Viņi nepateiks jums patiesību, nespēs dot objektīvu vērtējumu jūsu darbam. Lai izaugtu līdz patstāvīgām darbībām, sākumā ir nepieciešams pastrādāt kopā ar kvalificētiem un pieredzējušiem cilvēkiem.

Viņi jūs atbalstīs sākumā, palīdzēs adekvāti pārdzīvot neveiksmes, kuras vienmēr gadās ceļa sākumā. Un galvenais, neaizmirstiet Alisi Brīnumzemē – Ir jāskrien ko kājas nes! Nedrīkst apstāties, ja jūs vēlaties iet uz priekšu, attīstīties, mācīties… Apmeklēt kursus, seminārus, izstādes – tas ir tāds dzīves ritms, kas neļaus jums stāvēt uz vietas.

Tatjana Iļjina